Kampania edukacyjna „Zapobieganie krótkowzroczności u dzieci”

Fundacja Wspierania Rozwoju Okulistyki „OKULISTYKA 21” od września 2022 roku rozpoczęła realizację Kampanii edukacyjnej pn. „Zapobieganie krótkowzroczności u dzieci”, skierowanej do dzieci uczęszczających do wrocławskich przedszkoli i szkół podstawowych oraz ich rodziców/opiekunów.

Celem Kampanii jest kształtowanie prawidłowych nawyków dbania o higienę wzroku.

Krótkowzroczność to najczęściej występująca wada wzroku, która dotyczy coraz większej grupy ludzi, szczególnie osób młodych. Wg badań prowadzonych przez Fundację „Okulistyka 21”, wada ta dotyka około 30% dzieci. Wysoka krótkowzroczność prowadzi do poważnych powikłań takich jak jaskra, zaćma, odwarstwienie siatkówki czy makulopatia, co związane jest ze znacznie podwyższonym ryzykiem utraty widzenia.

Sytuacja związana z pandemią COVID-19, która nierzadko wymuszała  konieczność  izolacji
i nauki zdalnej, sprzyjała częstemu korzystaniu z urządzeń ekranowych, a co za tym idzie, przyczyniła się do degradacji wzroku wielu dzieci, na co zwraca uwagę m.in. Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Badania naukowe ostatnich lat wykazały, że możliwe jest hamowanie progresji krótkowzroczności. Wcześnie wykryta wada pozwala na zapobieganie jej postępowaniu oraz wynikającym z tego poważniejszym konsekwencjom. Bardzo ważne jest, by rodzice wiedzieli jak zapobiegać, znali objawy i sposoby korekcji krótkowzroczności u dzieci.

Z materiałami możecie się Państwo również zapoznać na stronie www.miopia.pl, na której znajdują się informacje dotyczące krótkowzroczności oraz innych problemów ze wzrokiem dzieci. Platforma miopia.pl została utworzona dla celów edukacyjnych, nie jest zależna od producentów technologii i produktów medycznych oraz publikuje jedynie zweryfikowane naukowo treści.

Kampania finansowana jest przez Miasto Wrocław

Harmonogram realizacji działań
wspólnie z Wydziałem Zdrowia i Spraw Społecznych (WZD)

PAŹDZIERNIK 2022

1. WZD: Wysłanie listu  informującego  o Kampanii edukacyjnej „Zapobieganie krótkowzroczności u dzieci” do Dyrektorów Szkół i Przedszkoli wraz z serią infografik kampanijnych (zestawienie infografik w tabeli poniżej):
  1. WZD: Zamieszczenie informacji na stronie internetowej Urzędu Miasta Wrocławia  + BIP z  przekierowaniem do strony www.miopia.pl
  2. Szkoły i Przedszkola: Zamieszczenie informacji o Kampanii  na stronach internetowych szkół  i przedszkoli
  3. Szkoły i Przedszkola: Przesłanie Infografiki nr 1a. i 1 b. do Rodziców i opiekunów dzieci wraz z informacją dotyczącą Kampanii
  4. Fundacja: Kampania ADS, strona internetowa, YouTube + program tv

LISTOPAD 2022

1. WZD: Przesłanie do szkół i przedszkoli  pierwszego  artykułu kierowanego do rodziców i opiekunów
  2. WZD: Ponowne przesłanie serii infografik do szkół i przedszkoli
  3. Szkoły i Przedszkola: Przesłanie pierwszego artykułu do Rodziców i opiekunów dzieci wraz z infografikami  nr 2. i 3.
  4. Fundacja: Kampania ADS, strona internetowa, YouTube + program Żyj Zdrowiej  +  Spot edukacyjny – emisja tv

GRUDZIEŃ 2022

1. WZD: przesłanie do szkół i przedszkoli  drugiego artykułu kierowanego do rodziców i opiekunów
  2. WZD: ponowne przesłanie serii infografik do szkół i przedszkoli
  3. Szkoły i Przedszkola: przesłanie drugiego artykułu do Rodziców i opiekunów dzieci wraz z infografikami nr 4a. i 4b.
  4. Fundacja: Kampania ADS, strona internetowa, YouTube + program Żyj Zdrowiej + Spot edukacyjny – emisja tv