"Razem w szkole" - podsumowanie projektu

W dniach 15 pażdziernika -14 listopada 2022r. realizowaliśmy w klasach 1-3 projekt Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego , pod patronatem Unicef,  "Razem w szkole".

Działania objęły zasięgiem wszystkich uczniów klas 1-3, ze szczególnym uwzględnieniem, zespołu Małego wolontariatu, Oddziałów Przygotowawczych a,b oraz klas 1d oraz  3b.

Cel uwrażliwianie uczniów na potrzeby innych ludzi, wzmacnianie postawy pomocy, życzliwości, empatii, poznanie innych kultur, narodowości, wzmacnianie postawy akceptacji
 i tolerancji.

Integracja międzyklasowa-miedzykulturowa - działania miały na celu ułatwienie adaptacji dzieci przybyłych z innych krajów. Uczniowie po roku nauki zostaną włączeni do oddziałów ogólnych . Wspólne zadania, poznanie innych zespołów klasowych miały na celu ułatwienie przejścia, zmniejszenie stresu adaptacyjnego, zapoznanie nowych kolegów i koleżanek.

Działania podjęte w trakcie realizacji projektu

13 Października 2022 r. - Organizacja dnia uśmiechu – Podziel się uśmiechem- wykonanie poprzez zespoły klasowe 1-3 „uśmiechniętych” obrazków oraz przekazanie ich koledze lub koleżance wraz z życzeniami, dobrym słowem. Zajęcia w klasach na temat tolerancji i empatii, życzliwości.

Integracja międzykulturowa - Zapoznanie się zespołów Oddział Przygotowawczy a i klasa 3a oraz Oddziału Przygotowawczego b i klasy 1d- zapoznanie się uczniów, wspólne wykonanie „uśmiechniętych” obrazków, wzajemne obdarowanie. Wspólne gry i zabawy integracyjne.

4 listopada 2022r. - Dzień bajek – wspólne zajęcia integracyjne Oddziału Przygotowawczego b oraz klasy 1d- zajęcia edukacyjne, ruchowe, wykonanie plakatu „Razem w szkole”.

8 listopada 2022 r. - wykonanie plakatów postaci ludzika- ucznia pod hasłem „Jeśli się poznamy razem radę damy”.

Uczniowie na kolorowych karteczkach wpisywali lub rysowali swoje ulubione:

1. czynności- zabawy ,
  2. ulubioną książkę/ bajkę, film, postać
  3. jak mogę pomóc - przykład pomagania
  4. dobre słowo/ życzenie dla innych ,następnie " ubrali" postać

Prowadzący przeprowadzili rozmowy z uczniami na temat różnorodności, wartości tego ,że każdy człowiek jest inny i każdemu należy się szacunek i zrozumienie.  Razem tworzymy niepowtarzalne grupy.

Wspólne zajęcia odbyły się w klasie 1d oraz Oddziale Przygotowawczym b oraz w klasie 3b i Oddziela Przygotowawczym a – celem było zacieśnienie więzi koleżeńskich, wskazanie na różnice np. językowe i elementy integrujące np. zainteresowania, marzenia.

8 listopada 2022r. - uczestnicy grupy Małego Wolontariatu, opiekun Magdalena Kamińska, wykonali własnoręcznie zabawki i ozdoby, które były sprzedane na kiermaszu charytatywnym. Kształtowanie postawy pracy na rzecz innych, bezinteresownej pomocy.

9 listopada 2022r. - występ artystyczny – sala gimnastyczna SP83 – odbiorcy i uczestnicy uczniowie klas 1-3.

Wszyscy uczniowie klas 1-3 nauczyli się piosenki o pomaganiu –

Mała Orkiestra Dniu Naszych piosenka o pomaganiu słowa i muzyka: Jerzy Kobyliński . Słowa refrenu „ Kto jeśli nie Ty , kto jeśli nie My, kto jeśli nie ja pomagać innym ma”, stały się mottem przewodnim do rozmów, zajęć edukacyjnych mających na celu kształtowanie postawy empatii, chęci niesienia pomocy oraz odpowiedzialności za własne czyny.

Uczniowie Oddziałów Przygotowawczych – zaprezentowali polsko- ukraiński utwór „ Taniec na kłopoty” wraz z układem choreograficznym.

Uczniowie klasy 3b oraz 2,c,2b wystąpili recytując wiersze o tolerancji i pomaganiu.

10.11.2022r – Kiermasz charytatywny – prowadził Mały Wolontariat.

Dochód został przeznaczony na dofinansowanie wyjazdów i wyjść edukacyjnych dla uczniów, których rodziny są w trudnej sytuacji materialnej.

Dziękuję Wszystkim Nauczycielom  , Rodzicom,  Uczniom klas 1-3 za pełne zaangażowanie, entuzjazm i pomoc w realizacji założeń projektowych.

Koordynowanie działań: Magdalena Kamińska, Irena Mencel, Anna Nankowska, Katarzyna Pajewska, Małgorzata Tamborska