Na czym polega trening EEG Biofeedback?

Trening EEG Biofeedback polega na "biologicznym sprzężeniu zwrotnym".

Istotą treningu jest promowanie fal mózgowych pożądanych oraz hamowanie fal mózgowych niepożądanych. Mózg bardzo szybko uczy się, co należy robić, by pojawiły się pożądane częstotliwości, a osłabiły złe.

Głównym celem terapii jest poprawa koncentracji uwagi, wewnętrzne wyciszenie oraz regulacja napięcia mięśniowego u uczniów.

I. Wskazania do terapii EEG Biofeedback:

•  zaburzenia ze spektrum autyzmu (Autyzm, zespół Asperegera)
  • zaburzenia mowy (jąkanie, opóźniony rozwój mowy)
  • zaburzenia emocjonalne (lękowe, nerwice)
  • zaburzenia snu
  • zaburzenia procesów spostrzegania, pamięci, uwagi
  • problemy z adaptacją społeczną i kontrolowaniem emocji
  • nadpobudliwość psychoruchowa
  • trema, reakcje stresowe, agresja
  • hęć poprawy wyników w dziedzinach wymagających koncentracji (sport, muzyka)
  • poprawa szybkości uczenia się

II. Przeciwskazania do terapii EEG Biofeedback:

• poważne zaburzenia rytmu serca
  • przepuklina przeponowa
  • padaczka (hiperwentylacja)
  • stan zapalny skóry głowy
  • negatywny stosunek pacjenta do terapii

III. Zasady obowiązujące przy kwalifikacji uczniów:

1. Pierwszeństwo korzystania z zajęć mają uczniowie, którym zalecono terapię EEG Biofeedback w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego lub opinii Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej.

2. Terapia EEG Biofeedback przeznaczona jest dla uczniów od klas I - VIII.

3. Kwalifikacji na terapię dokonują certyfikowani terapeuci EEG Biofeedback po rozpatrzeniu zaleceń z orzeczeń i opinii, wskazań wynikających z diagnozy potrzeb uczniów, a także bieżącej obserwacji uczniów.

4. Kwalifikacja odbywa się z uwzględnieniem daty wpływu aktualnego zaświadczenia lekarskiego. Za aktualne uważa się zaświadczenie nie starsze niż 1 rok.

5. Rodzice ucznia zakwalifikowanego do terapii EEG Biofeedback podpisują zgodę na terapię.

6. Bezwzględnie wymagana jest informacja lekarza neurologa lub lekarza pediatry o braku przeciwwskazań do zastosowania tej metody.

7. Terapia EEG Biofeedback ma charakter indywidualny i przyznawana jest na cykl 12 spotkań trwających od 30 do 60 minut (2 spotkania w tygodniu). Kolejne osoby rozpoczynają swój cykl po ukończeniu treningu przez poprzednich uczestników.

8. W przypadku niepodejmowania przez ucznia współpracy na warunkach i w zakresie koniecznym, aby spotkania treningowe metodą EEG Biofeedback mogły być skuteczne, prowadzący zajęcia może wnioskować o przerwanie treningów i zakwalifikować do ich odbywania kolejne.

9. Zajęcia mogą zostać przerwane także, jeżeli u dziecka zostaną zaobserwowane niepożądane zachowania i odruchy. Decyzję taką, po przeprowadzonej obserwacji i konsultacji z Rodzicami podejmuje terapeuta prowadzący zajęcia.

10. W razie potrzeby są tworzone listy uczniów oczekujących na udział w zajęciach.

IV. Postanowienia końcowe

1. Procedura regulująca organizację zajęć z wykorzystaniem metody Biofeedback wchodzi w życie z dniem 01.09.2021 r.