Tydzień Języków Obcych

TYDZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH W NASZEJ SZKOLE

Motto naszego Tygodnia:

Kiedy mówisz do człowieka w języku, który rozumie, trafiasz do jego głowy. Kiedy mówisz do niego w jego ojczystym języku, trafiasz do jego serca.

W listopadzie odbył się w naszej szkole Tydzień Języków Obcych. Zaangażował on całą społeczność szkolną, w bogatej ofercie Tygodnia każdy uczeń mógł znaleźć propozycję dla siebie.

Każdy dzień Tygodnia poświęciliśmy fladze innego kraju: ubrania w kolorach flag szczególnie było widać wśród młodszych uczniów. Na lekcjach języków obcych wyszukiwaliśmy newsy z krajów anglo- i niemieckojęzycznych, chętne klasy śpiewały karaoke do wiecznie żywych przebojów muzyki rozrywkowej.

Na korytarzach szkolnych odbywały się wywiady po angielsku i niemiecku z „ciekawymi ludźmi”, czyli uczniami naszej szkoły. Kucharze przygotowali smakołyki kuchni amerykańskiej, niemieckiej i austriackiej. Dochód uzyskany ze sprzedaży wypieków przekazaliśmy w połowie na potrzeby hospicjum dla dzieci, a za połowę zakupiliśmy karmę dla schroniska dla bezdomnych zwierząt.

W ramach Tygodnia Języków Obcych odbyły się konkursy: I etap konkursu DESC dla klas V-VI oraz dla klasy VII, konkurs krajoznawczy o Niemczech dla klas gimnazjalnych, konkurs recytatorski poezji angielskiej dla klas I-III i IV-VI oraz olimpiada z j. angielskiego dla gimnazjalistów.

Nazwiska zwycięzców nauczyciele języków obcych umieścili na tablicy ogłoszeń w dzienniku librus.

Grupa teatralna j. niemieckiego zaprosiła nas na przedstawienie „Sünderglocke” – mieliśmy okazję obejrzeć dramatyczne losy twórcy dzwonu do kościoła Marii Magdaleny we Wrocławiu, uwiecznione w średniowiecznej legendzie.

Jeśli zdarzyło się komuś spotkać na szkolnym korytarzu człowieka z zawiązanym na supeł językiem, to z pewnością był to uczeń ćwiczący wcześniej łamańce językowe – nie tylko język polski szczyci się chrząszczem, co brzmi w trzcinie, j. angielski i niemiecki również obfitują w wierszyki łamiące język.

W ramach Tygodnia uczniowie poznali alfabety innych języków – pomimo tego, że uczymy się języków angielskiego i niemieckiego zapisywanych w alfabecie łacińskim, dobrze jest wiedzieć, że istnieją języki używające innego zapisu alfabetycznego, np. hebrajski, arabski, chiński.

Przez kilka tygodni dekorowały naszą szkołę prace wykonane na konkurs na najlepszy kolaż o krajach anglo- i niemieckojęzycznych. W ostatnim dniu Tygodnia Języków konkurs został rozstrzygnięty – najbardziej kreatywni plastycy zostali przedstawieni w librusie. Przebraniem za obcokrajowca zaimponowali nam również uczniowie młodsi, ale także niektórzy starsi pojawili się w ostatnim dniu Tygodnia w wesołych przebraniach.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Wasi nauczyciele języków obcych