Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Marsz Wzajemnego Szacunku

Marsz Wzajemnego Szacunku

 

Dnia 9 listopada 2017 r. o godzinie 19:00 spotkaliśmy się w licznym gronie na placu przed Synagogą pod Białym Bocianem. Marsz miał na celu upamiętnienie wydarzenia Nocy Kryształowej z 9 na 10 listopada 1938 roku. W wielu niemieckich miastach doszło wtedy do ataków na ludność żydowską. W tę noc spłonęła m.in. Nowa Synagoga znajdująca się przy dzisiejszej ul. Łąkowej.

Wypowiadały się na temat Nocy Kryształowej i zapowiadały marsz takie osobistości jak Prezydent Wrocławia, Przewodnicząca Gminy Żydowskiej we Wrocławiu, rabin, pełnomocnik wojewody do spraw wielokulturowości, konsul generalny Niemiec, attache ds. kultury Ambasady Izraela. Po wysłuchaniu przemówień wygłoszonych przez wymienione osoby, ruszyliśmy, niosąc zapalone białe znicze, w stronę pomnika, który został postawiony, aby upamiętnić miejsce spalonej synagogi. Gdy dotarliśmy pod pomnik, położyliśmy tam płonące znicze i wysłuchaliśmy modlitwy Kadysz odmówionej przez rabina.

Bardzo podobał nam się ten marsz, uczestniczyłyśmy w takim wydarzeniu raz pierwszy, ale po wysłuchaniu historii, jaka się wydarzyła 79 lat temu, chętnie będziemy w nim uczestniczyć co roku.

 

                                                                                                                                      Klaudia i Natalka

 


Przejdź do góry