Edukacja w miejscach pamięci - wyjazd do Auschwitz –Birkenau

EDUKACJA W MIEJSCACH PAMIĘCI

6 listopada 2017r.  62  uczniów klas gimnazjalnych  pod opieką pań Haliny Dudek i Elżbiety Listwan oraz panów Roberta Hrycuniak i Piotra Tegnerowicza udało się do Oświęcimia, by zwiedzić niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz –Birkenau.

Po przyjeździe na miejsce uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy i prowadzeni przez przewodników rozpoczęli zwiedzanie.

Poznawali prawdę o fabryce śmierci, oglądając cele więźniów, ścianę śmierci, krematoria, gabloty pełne butów, grzebieni, walizek, kul i lasek., fotografie więźniów, mężczyzn, kobiet, dzieci, nieludzko wychudzonych,  przypominających szkielety…

Po zakończeniu zwiedzania organizatorka wyjazdu p. Halina Dudek przeprowadziła wśród uczniów ankietę na temat zwiedzania Auschwitz.

Na pytania:

1. Czy wizyta w tym Miejscu Pamięci wywarła na mnie wrażenie?
  2. Czy takie wyjazdy powinny być organizowane przez szkołę dla uczniów? 100 % uczniów  odpowiedziało:  TAK

Na uwagę zasługują wypowiedzi dotyczące trzeciego pytania ankiety:

1. Co najbardziej poruszyło Cię podczas zwiedzania?

- zdjęcia i słowa przewodnika

- liczba ludzi, którzy stracili tu życie

- zobaczenie na żywo miejsca zbrodni

- zdjęcia i historia ludzi opowiadana przez przewodnika

- mordowanie dzieci- ogromna ilość bucików

- komory gazowe; krematorium

- napis nad wejściem „Arbeit macht frei”

- żywa lekcja historii

Wszyscy uczestnicy wyjazdu edukacyjnego do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau byli pod ogromnym wrażeniem tego, co zobaczyli i usłyszeli. Że to  „ludzie ludziom zgotowali ten los”. Nikt nie pozostał obojętny.