Wizyta w Muzeum Pana Tadeusza

Po zakończonym spacerze w ramach Dnia Krajobrazu my, uczniowie klasy IIIb gimnazjalnej wraz z panią wychowawczynią zwiedziliśmy istniejące w naszym mieście od niedawna Muzeum Pana Tadeusza. To znaczy, myśleliśmy, że będziemy je zwiedzać. Ale okazało się, że i nazwa „muzeum”, i słowo „zwiedzanie” nie bardzo pasują do tego niezwykłego miejsca.

Na początku chcemy zaznaczyć, że mieliśmy sporo szczęścia, bo rękopis „Pana Tadeusza”, którym szczyci się nasze muzeum, jest wystawiany dla publiczności tylko przez 160 godzin w roku. Resztę roku bezcenne dzieło spędza w skarbcu. Mieliśmy okazję zobaczyć autentyczne pismo Mickiewicza i stwierdzić, że … charakter pisma naszego wieszcza mógłby przyprawić o ból głowy nauczycieli języka polskiego. Od opiekunów wystawy dowiedzieliśmy się, że według dzisiejszych kryteriów Mickiewicz byłby uznany za dysgrafika. Nie przeszkodziło mu to jednak, jak wiemy, dokonać niezwykłych rzeczy na polu literatury.

Wykorzystując interaktywne możliwości muzeum przemieszczaliśmy się po epoce Romantyzmu odwiedzając dworki szlacheckie, śledząc szlak żołnierzy napoleońskich, towarzysząc dramatycznym losom Mickiewicza w Polsce i na emigracji. Interaktywne ekrany pozwalały na przewracanie kartek rękopisu i podglądanie procesu twórczego – niektóre strony były pełne skreśleń i poprawek. W saloniku muzycznym słuchaliśmy wybranych na konsoli dzieł muzyki romantycznej – było to tak ciekawe, że trzeba było poczekać w kolejce i poganiać bardziej zasłuchanych kolegów i koleżanki. W kąciku rękopisów przepisywaliśmy słowa „Pan Tadeusz” w wielu językach, m.in. w języku chińskim i japońskim.

Chcieliśmy serdecznie zachęcić uczniów naszej szkoły do wizyty w tym niezwykłym muzeum. Nie ma tu miejsca na nudę i nie wiedząc nawet kiedy, zapamiętujemy obrazy epoki i żyjących w niej ludzi.

Klasa IIIb gimnazjalna