Sesja popularno- naukowa „ Grenlandia w 80 –tą rocznicę pierwszej polskiej wyprawy"

W dniu 06.10.2017 r. grupa 11 uczniów z klasy II a pasjonujących się tematyką obszarów polarnych wzięła udział w sesji popularno- naukowej  „ Grenlandia w 80 –tą rocznicę pierwszej polskiej wyprawy”. Sesja została  zorganizowana przez PTG Klub Polarny i Instytut Geografii i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Wrocławskiego. Prof. Jan Burdukiewicz z wielką pasją opowiedział o największej  wyspie świata oczami archeologa, a  dr Tymoteusz Sawiński przedstawił fantastyczną fotorelację  z  wyprawy  na Grenlandię w 1937 r.

Dzięki udziałowi w wykładach uczniowie zdobyli  wiele cennych informacji oraz ciekawostek na temat Grenlandii, a także wkładu Polaków w poznanie i eksplorację wyspy. Tego nie przeczyta się w podręcznikach szkolnych.

A jakie są opinie uczniów klasy II a?

„Najbardziej zainteresowała mnie polska wyprawa w 1937 r. na Grenlandię, w szczególności nie publikowane dotąd zdjęcia”

Ula Jaśnikowska

„Zaintrygowała mnie etymologia nazwy wyspy – dlaczego jest nazywana „Zieloną wyspą”, mimo że pokrywa ją gruba warstwa lądolodu”

Agata Pankros