Projekt Edukacyjny: Co wiesz o UEFA EURO 2012?

"CO WIESZ O UEFA EURO 2012?"

Nasza Szkoła na zaproszenie Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego we Wrocławiu wzięła udział

w projekcie edukacyjnym „CO WIESZ O UEFA EURO 2012”. Celem projektu było poszerzenie wiedzy uczniów

na temat organizacji UEFA EURO we Wrocławiu. Zapoznaliśmy się z międzykulturowością, a także kulturą i obyczajami ludzi, którzy zamieszkują kraje takie jak Rosja, Czechy, Grecja, które grały we Wrocławiu.

Nauka kultury kibicowania.

Zaangażowanie uczniów niepełnosprawnych i zapobieganie ich wykluczeniu w uprawianiu sportu.

Koordynatorem z ramienia Szkoły powołany został Pan Marcin Łazik, który dnia 29.02.2012 r. wraz z uczniami udał się do Urzędu Miejskiego we Wrocławiu na Szkolenie zorganizowane przez Biuro ds. Euro 2012.

Szkolenie miało bardzo atrakcyjną i ciekawą formę warsztatową. Uczniowie i nauczyciele

koordynatorzy spotkali się z trenerami, którzy zapoznali  ich z informacjami i materiałami, a te z kolei zostały przekazane w następnej kolejności w szkołach.

Szkolenie oprócz tego, że było bardzo ciekawe, dodatkowo odbywało się w  miłej i przyjaznej atmosferze.

Zdj.1 Uczestnicy szkolenia w UM dnia 29.02. 2012

Więcej o szkoleniu pod linkiem:

Po szkoleniu rozpoczęliśmy drugi etap projektu. W naszej Szkole na lekcjach wychowania fizycznego,

godzinach wychowawczych, a także zajęciach świetlicowych przekazywaliśmy wiedzę na tematy związane z Euro.

Podsumowanie tego etapu odbyło się dnia 04.04.2012, kiedy to w naszej Szkolę gościliśmy Pana Pawła Parusa – założyciela i prezesa pierwszego w Polsce Klubu Kibiców Niepełnosprawnych.  Na sali gimnastycznej zgromadzili się uczniowie klas IV, V i VI. Pan Paweł Parus opowiadał dzieciom  o wielu aspektach jakie niesie ze sobą organizacja UEFA EURO we Wrocławiu. Jeden z nich – wydawałoby się niezwiązany bezpośrednio z imprezą spotkał się ze szczególną uwagą uczniów. Mowa o ludziach niepełnosprawnych, zarówno o wielkich fanach sportu, jak i tych, którzy jeżdżą na mecze, aby uczestniczyć  w szeroko pojętym życiu społecznym. Pan Paweł Parus, który sam porusza się przy pomocy wózka inwalidzkiego opowiedział, a także przedstawił materiały filmowe jak należy zachowywać się przy i wobec ludzi niepełnosprawnych. Uważam, że była to doskonała lekcja dla naszych uczniów.

Więcej o spotkaniu można przeczytać pod linkami:

Kulminacją projektu edukacyjnego była wizyta uczniów klas IV-VI naszej Szkoły, na Stadionie Miejskim

w dniu 8 maja 2012 r. Kilkadziesiąt tysięcy dzieci i młodzieży, na 30 dni przed rozpoczęciem turnieju, jako ostatni zasiadło na arenie EURO. Po  wizycie dzieci Stadion został przekazany UEFA. Ponownie otwarty został na pierwszy mecz, który odbył się 8 czerwca 2012 r.

.

Marcin Łazik