Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Jesteś tutaj: Start / Szkolne Koło Caritas

Szkolne Koło Caritas

 

 

Szkolne Koło Caritas w Szkole Podstawowej nr 83 im. Jana Kasprowicza we Wrocławiu – jak to się zaczęło?

 

         Nasza przygoda ze szkolnym wolontariatem rozpoczęła się w 2009 roku  od założenia w SP 83 Szkolnego Koła Caritas. Uczniowie naszej Szkoły mają wielką potrzebę pomagania, w działania charytatywne angażują się nawet najmłodsi uczniowie. W 2012 roku nasze Koło przyjęło nazwę POMOCKI, a wymyślone przez wolontariuszy hasło opisujące grupę brzmi: „Łapiemy w macki pomocy”.

          Od samego początku postawiliśmy sobie za cel, by pomagać naszym rówieśnikom, osobom starszym, ubogim, chorym, a także naszym rodakom na Kresach i potrzebującym zwierzętom. Grupa wolontariuszy liczy ponad 30 osób, z tego 11 osób działa w wolontariacie dłużej niż jeden rok.

       Od 2010 roku włączamy się w akcję „Pola Nadziei”, trzykrotnie zasadziliśmy w naszym szkolnym ogródku żonkile, które wiosną rozdawaliśmy w galeriach handlowych zbierając pieniądze na pomoc chorym dzieciom. Dwukrotnie maszerowaliśmy w Żółtym Pochodzie Życia manifestując nasze zaangażowanie  w pomoc nieuleczalnie chorym. W zeszłym roku nasze uczennice wzięły udział w konkursie na logo promujące akcję „Pola Nadziei” i jedna z nich - Natalia - zajęła 1 miejsce, a druga – Aleksandra - zdobyła wyróżnienie. Logo Natalii pojawiło się na ulotkach reklamujących akcję „Pola Nadziei”. Wydany przez Fundację Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci kalendarz okolicznościowy zawierający obie prace sprzedawaliśmy wśród uczniów, ich rodziców i nauczycieli, a zebrane pieniądze przekazaliśmy Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci (ok. 1000 zł).

          Uczniowie, ich rodziny i cała społeczność szkoły zaangażowała się  w zbieranie plastikowych nakrętek, które przekazujemy na rzecz chorych z Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”.  

           Od kilku lat włączamy się w ogólnopolską zbiórkę pieniędzy pod nazwą „Góra Grosza”.

       W 2010 roku razem z dziennikarzami wrocławskich redakcji zbieraliśmy pieniądze na świąteczną pomoc dzieciom z domu dziecka, a także uświetnialiśmy całą akcję śpiewając kolędy w Arkadach Wrocławskich i zachęcając klientów sklepów, by „wrzucili grosik i zostali św. Mikołajami”.

          Co roku przed Świętami Bożego Narodzenia zbieramy słodycze, żywność, zabawki, książki i ubrania, z których robimy paczki dla najbardziej potrzebujących uczniów naszej szkoły, a także dla naszych Rodaków mieszkających na Kresach oraz dla ludzi, którymi opiekuje się Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

       W tym roku po raz pierwszy zaangażowaliśmy się w akcję „Szlachetna Paczka”. Jedną grudniową sobotę spędziliśmy na pakowaniu paczek podarowanych przez darczyńców i na przygotowywaniu podziękowań dla nich.

       Od dwóch lat opiekujemy się przedszkolakami z Oddziałów Przedszkolnych działających w naszej Szkole, czytamy im bajki, gramy w gry, bawimy się z nimi, pomagamy przy przygotowywaniu posiłków czy ubieraniu się. Od września 2012/2013 roku starsi wolontariusze pomagają młodszym uczniom podczas obiadów na stołówce szkolnej, a także zapewniają maluchom atrakcje w ramach cotygodniowej akcji „Aktywna przerwa”.

        Od kilku lat zbieramy karmę i ciepłe koce, które ułatwiają przetrwanie zimy zwierzakom w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt.

           W 2011 roku zorganizowaliśmy w naszej Szkole II Zjazd Szkolnych Kół Caritas, podczas którego gościliśmy w wolontariuszy z innych szkół z województwa dolnośląskiego, które skupiają się wokół Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Uczestniczymy także w zjazdach formacyjno-szkoleniowych dla wolontariuszy Caritasu, m.in. w Trzebnicy, w Sulistrowiczkach, w Kotowicach czy w Pasterce. Tam integrujemy się i poznajemy nowe formy i sposoby pomagania innym.

           W roku 2012/2013 zainicjowaliśmy nową szkolną tradycję związane z obchodami Dnia Życzliwości. Tego dnia piszemy listy do ludzi chorych ze Szpitala Onkologicznego i z Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. Przed świętami Bożego Narodzenia zorganizowaliśmy konkurs na najpiękniejszą kartkę świąteczną, a wszystkie prace pełne życzeń przekazaliśmy pacjentom Szpitala Onkologicznego.

        Co roku na kiermaszu świątecznym oraz na festynie szkolnym sprzedajemy ozdoby świąteczne i rozmaite dekoracje, które robimy techniką origami, a zdobyte  w ten sposób pieniądze przekazujemy na rzecz podopiecznych z Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci.

       Od trzech lat bierzemy udział w akcji „Złotówka dla św. Mikołaja” organizowanej przez Caritas, a także sprzedajemy świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom i dzielimy się tym, co mamy w ramach Jałmużny Wielkopostnej. Zebrane w ten sposób fundusze przeznaczamy na dofinansowywanie wyjazdów na Zielone Szkoły i półkolonie dla najuboższych uczniów naszej Szkoły.

         Reagujemy na ludzkie nieszczęścia, związane z chorobą (zbiórka pieniędzy  na operację małego Wiktora z Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”), a także na te spowodowane przez kataklizmy. Zorganizowaliśmy pomoc powodzianom w Polsce i wsparcie finansowe ofiarom trzęsienia Ziemi na Haiti.

        W 2009 roku zbieraliśmy przybory szkolne włączając się w akcję „Ołówek dla Afryki” organizowaną przez Fundację Redemptoriss Misjo, a widząc wielką chęć dzielenia się kredkami, ołówkami, zeszytami itp., od tego czasu co roku we wrześniu zbieramy przybory szkolne dla najbardziej potrzebujących uczniów naszej Szkoły.

 

                                                                                  Opracowała: Ewa Neuman

                                                                                                      Opiekun Szkolnego Koła Caritas


 

 

 

 

Szkolne Koło Caritas widziane oczami wolontariuszy

 

       Wolontariat w Szkolnym Kole Caritas to dla nas wielka przygoda. Dzięki przynależności do szkolnego wolontariatu możemy nieść pomoc innym, zwłaszcza chorym, ludziom ubogim i osamotnionym.

       W naszym Kole Caritas dużo się dzieje. Ciągle mamy ręce pełne roboty,a głowy pełne pomysłów. Nie ma czasu na nudę. Bierzemy udział w licznych akcjach charytatywnych i zachęcamy uczniów naszej szkoły do wspierania potrzebujących. Nasze zaangażowanie ma różny charakter. Są to zbiórki pieniędzy, przygotowywanie dekoracji i ozdób świątecznych, pomoc młodszym kolegom, odwiedzanie chorych, a nawet kolędowanie, które towarzyszyło kweście na rzecz domu dziecka. 

        Raz w tygodniu spotykamy się, aby omówić ważne sprawy i ustalić plan działania – to nas interguje i daje siły do podejmowania nowych wyzwań.

        Bardzo ciekawymi wydarzeniami w życiu wolontaritu są coroczne zjazdy członków wszystkich Szkolnych Kół Caritas, wtedy wymieniamy się doświadczeniami, poznajemy nowych kolegów i radośnie spędzamy czas.

       Cieszymy się, że jesteśmy wolontariuszami, bo dzięki temu możemy tak wiele dać drugiemu człowiekowi.

„Człowiek jest wielki nie przez to co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”. Jan Paweł II        

 

                                                  Opracowała: Zosia Kłak kl. VI a

 

 

 

 

 

W roku szkolnym 2013/2014 troje uczniów naszej szkoły zostało objętych pomocą materialną w ramach programu "Skrzydła", którego organizatorem jest Caritas. Szczegółowe informacje na temat programu można znaleźć na stronie:

 

 

 

http://wroclaw.caritas.pl/322/Opis

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Przejdź do góry